Pieśń z 1756 r. Obrona wielka miasta Giedymina, Wilna całego pociecho jedyna. W tej Ostrej Bramie obrona potężna, Królowa Polska, a Litewska Księżna. Mieszkanie Boga i złocisty Domie, Twój pałac składasz tu przy Ostrej Bramie, W stołecznem mieście, Stolico mądrości, Tu rezydujesz w darów obfitości. Reformowany Karmel ukochałaś, Prawdziwą Matką gdy Jego zostałaś, Przy Karmelitów jaśniejąc kościele, Bronisz ten zakon, świadcząc Twych łask wiele. Twój Święty Obraz wsławiony cudami Jedyny feniks był między ogniami, Jako wileńskie świadkami pożary, Któreś gasiła, Maryjo, bez miary. Widzianaś, Panno, na kościele była Gdy się pożaru zawziętość srożyła, Przybytkiem będąc Ducha Najświętszego, Broniłaś, Matko, od ognia większego. Doznało Wilno Twej, Panno, obrony, Kiedy lew szwedzki brał je w swoje szpony. Boś cudotwornie miasto ucieszyła, Gdyś wrota z bramy na Szwedów wzruszyła. Mocnąś się w ten czas, Panno Święta, stała, Choć zjadła szwedzka Bellona ryczała. Tyś jej straszniejszym obozem stanę...