Aktualny czas w Warszawa:

wtorek, 22 kwietnia 2014

Jubileuszowa modlitwa do św. Wojciecha (1997 r.)


Wszechmogący Boże, Ty przez nauczanie i chwalebne męczeństwo św. Wojciecha, od samych początków umacniałeś nasz naród w wyznawaniu Twego Imienia. Ty sprawiłeś, że dar łaski wiary zasiany przez św. Wojciecha i użyźniony jego męczeńską krwią, scalał i jednoczył Polaków we wszystkich trudnych i bolesnych momentach tysiącletniej historii narodu. W wyjątkowej chwili przełomu wieków, jak nasi ojcowie, stajemy u grobu Świętego Męczennika i wspominamy wielkie wydarzenia roku 1000, kiedy w obecności Legatów Papieża Sylwestra II, cesarza Ottona III i ówczesnego Księcia Bolesława Chrobrego, rozpoczęło się wykuwanie zrębów naszej narodowej i państwowej tożsamości. Świadomi powagi obecnego czasu oraz odpowiedzialności za losy Kościoła i Ojczyzny u progu nowego tysiąclecia, pragniemy wznieść naszą modlitwę wołając:
K. Przez zasługi św. Wojciecha.
R. Wysłuchaj nas Panie.
Wszechmogący Boże, przywołując słowa Piotra naszych czasów wygłoszone w Gnieźnie podczas I Pielgrzymki do ojczyzny, pokornie dziękujemy, że to właśnie przy relikwiach św. Wojciecha została ustanowiona pierwsza polska Metropolia, kładąc podwaliny ładu hierarchicznego dla przyszłych dziejów Kościoła w Polsce. Otaczaj go swoją opieką i spraw, aby mógł cieszyć się świętością wszystkich swoich dzieci i bez przeszkód wypełniać ewangelizacyjną misję głoszenia Dobrej Nowiny światu:
K. Przez zasługi św. Wojciecha.
R. Wysłuchaj nas Panie.
Boże, Ty słowami Ojca Świętego Jana Pawła II przypominasz nam, że Wojciechowe Gniazdo – Gniezno zawsze wyrażało jedność naszego narodu z początkiem Ojczyzny. „Gdybyśmy bowiem oderwali się od naszych korzeni, gdybyśmy zapomnieli o naszym Gnieździe, zagubilibyśmy także siebie wśród zawiłych dróg historii”. Spraw prosimy, abyśmy nigdy nie zagubili naszych duchowych korzeni, a budując przyszłość naszej Ojczyzny, opierali ją na trwałym fundamencie wartości ewangelicznych:
K. Przez zasługi św. Wojciecha.
R. Wysłuchaj nas Panie.
Boże, św. Wojciech całym swym życiem był wiernym świadkiem i nauczycielem Twojej Ewangelii. Prawda zaś Ewangelii, jak chleb jest niezbędna dla harmonijnego rozwoju każdego społeczeństwa, które potrzebuje duchowej odnowy i troski o prymat wartości ludzkich (Jan Paweł II). Św. Wojciech – odważny i jawny świadek Chrystusowej tajemnicy, przekazał każdemu z nas misję przeniesienia tego płomienia wiary przez próg nowego tysiąclecia. Odpowiedzialność za dziedzictwo katolickiej wiary i chrześcijańskiej kultury narodowej jest złożona w kruche dłonie każdego z nas. Dopomóż nam Boże, abyśmy okazali się godni wielkiego duchowego dziedzictwa Apostoła Słowian i tak jak on potrafili dawać żywe świadectwo wiary:
K. Przez zasługi św. Wojciecha.
R. Wysłuchaj nas Panie.
Wszechmogący Boże, Ty w Apostole Słowian dałeś nam przykład i wzór posługi misyjnej. Święty Męczennik nie tylko Ewangelię głosił, ale i oddał za nią życie, dzięki czemu ewangeliczny posiew Jego męczeńskiej śmierci wciąż przynosi duchowe owoce i wzywa nas do modlitwy w misyjnych intencjach Kościoła. Wspieraj swoją łaską misjonarzy i misjonarki, otaczaj opieką wszystkie misyjne dzieła i błogosław tym, którzy swoją pracą, modlitwą i ofiarą wspierają ewangelizacyjną posługę Kościoła. Obdarz nas licznymi powołaniami misyjnymi, aby nowe zastępy apostołów, tak jak św. Wojciech, mogły podjąć misyjną posługę głoszenia Dobrej Nowiny światu. Niech misyjny zapał i apostolskie zaangażowanie wszystkich ochrzczonych stanie się zwiastunem nowej wiosny chrześcijaństwa:
K. Przez zasługi św. Wojciecha.
R. Wysłuchaj nas Panie.
Boże, Święty Wojciech swą prawością i wrażliwością na potrzeby bliźnich był otwarty na duchowe i materialne braki, wówczas jeszcze nie tak bardzo podzielonego świata. Dziedzictwo św. Wojciecha przekracza i niweluje ludzkie granice i niedostatki, zastępując nienawiść – miłością, a zło i niesprawiedliwość – dobrem i sprawiedliwością. Niech wojciechowe dziedzictwo jedności i dobra współbrzmi z treściami Roku Jubileuszowego, w którym tak dobitnie rozbrzmiewa Chrystusowe wezwanie do nawrócenia. Niech ten czas przyniesie owoce wzajemnego pojednania, otwarcia i braterskiej miłości:
K. Przez zasługi św. Wojciecha.
R. Wysłuchaj nas Panie.
Boże, w św. Wojciechu dałeś nam Patrona naszych trudnych czasów, Patrona i opiekuna naszego życia. On ciągle jest obecny w piastowskim Gnieźnie, naszym narodzie i Kościele. Obecnie zaś, gdy runął mur dzielący Europę i stopniowo przemijają dotychczasowe podziały, św. Wojciech, jak przed tysiącem lat, staje się patronem jednoczącej się Europy i nowej ewangelizacji. Na progu trzeciego tysiąclecia, misja św. Wojciecha domaga się nowej aktualizacji, nowego zapału i nowej wrażliwości. Daj nam Panie, abyśmy tak jak św. Męczennik potrafili dobrze odczytywać znaki czasu i jako społeczność Kościoła właściwie na nie odpowiadać:
K. Przez zasługi św. Wojciecha.
R. Wysłuchaj nas Panie.
Boże, poprzez obchody milenium męczeństwa św. Wojciecha w naszej Ojczyźnie, zanurzamy się w samo serce nauki Chrystusowej. Św. Paweł - Apostoł narodów, wzywa nas: „Tak w Nim postępujcie: zapuście w Niego korzenie i na Nim dalej się budujcie i umacniajcie się w wierze, jak was nauczono, pełni wdzięczności” (Kol 2,6-7). Ten biblijny drogowskaz wiary ukazuje nam jedyną – Chrystusową drogę, która prowadzi do życia wiecznego. Udziel nam Panie światła i mądrości, abyśmy zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i ogólnonarodowym – tak jak nasi ojcowie – potrafili do końca naszych dni okazać wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi:
K. Przez zasługi św. Wojciecha.
R. Wysłuchaj nas Panie.
„Boże, w świętych swych chwalebny, co ich zsyłasz w czas potrzebny. Daj, niech dojdziemy przez Wojciecha, gdzie wieczysta jest pociecha”.
R. Amen.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj można wpisywać swoje intencje