Aktualny czas w Warszawa:

środa, 18 grudnia 2013

Wieczerza Wigilijna



Świętowanie Bożego Narodzenia jest także poprzedzone wigilią. w Polsce najważniejszym jej momentem jest uroczysta kolacja - wieczerza wigilijna, podczas której, obok dzielenia się opłatkiem i spożywania tradycyjnych potraw, obdarzamy się wzajemnie prezentami i śpiewamy kolędy. Menu tej uroczystej kolacji jest zróżnicowane, w zależności od regionu. Rodzina zjednoczona przy wigilijnym stole jest pierwszą wspólnotą, która wspomina cud przyjścia na świat Syna Bożego i dzieli radość z Jego bliskości. Naśladuje w ten sposób Świętą Rodzinę, która jako pierwsza cieszyła się uszczęśliwiającą obecnością Jezusa.






WIECZERZA WIGILIJNA W RODZINIE CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Wieczerza wigilijna jest wydarzeniem religijnym. Nad jej uroczystym przebiegiem winna czuwać głowa rodziny. Gdy wszyscy są już  zgromadzeni wokół wigilijnego stołu, można zgasić wszystkie światła i rozpocząć od zapalenia świecy wigilijnej. Mrok przypomina świat pogrążony w grzechu i śmierci. Światlo świecy, które rozprasza ciemności, to Jezus Chrystus, nasza nadzieja.

1. Osoba prowadząca zapala świecę i mówi:
P. Światło Chrystusa.
W. Bogu niech będą dzięki.
lub
P. Narodził się Jezus Chrystus, nasza światłość i nadzieja.
W. Bogu niech będą dzięki

2. Następnie intonujemy kolędę " Gdy się Chrystus rodzi" i zapalamy resztę świateł.
3. Dalszy przebieg wieczerzy otwiera znak krzyża św. 
P. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
W. Amen.
4. Osoba prowadząca dokonuje krótkiego wprowadzenia.
Może to uczynić słowami:

Rozpoczynamy święta, podczas których będziemy wspominać i przeżywać radość z narodzenia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Zapowiadany przez proroków Zbawiciel przyszedł na świat w Betlejem jako Człowiek, rodząc się z Maryi Dziewicy. W ten sposób rozpoczął się najważniejszy czas w dziejach świata. Pan Bóg wypełnił obietnicę zbawienia wszystkich ludzi. Przez chrzest i dzięki wyznawanej przez nas wierze, także my mamy dostęp do łaski zbawienia. Bądźmy więc wdzięczni Bogu , naszemu Ojcu, i wychwalajmy Go za wielką miłość. Posluchajmy teraz słów dobrej Nowiny o przyjściu na świat Jezusa Chrystusa.

5. Prowadzący czyta fragment Ewangelii o narodzeniu jezusa.
P. Z Ewangelii według  św. Łukasza ( Łk 2, 1-14):

W owym czasie wyszedł dekret cesarza Augusta, aby spisać ludność całego świata. Ten pierwszy spis odbył się, gdy Kwiryniusz był namiestnikiem Syrii.  Szli więc wszyscy, aby zapisać się, każdy do swego miasta. Wyruszył też i Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, gdyż pochodził z domu i rodu Dawida, aby zapisać się wraz z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. A gdy tam przebywali, nadszedł dla niej czas rozwiązania. Urodzila  swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie bylo dla nich miejsca w gospodzie.
Przebywali w tej okolicy pasterze. Kiedy nocą pilnowali swego stada, nagle ukazał im się anioł Pana i chwała Pana zewsząd ich oświecila. Wtedy ogarnął ich wielki lęk, lecz anioł powiedział im: " Nie bójcie się! Oto bowiem ogłaszam wam wielką radość, która stanie się udzialem całego ludu. Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, który jest Chrystusem Panem. A to będzie dla was znakiem: znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki i położone w żłobie". I zaraz przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:
" Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał".

Oto słowo Pańskie
W. Chwała Tobie Chryste.

6. Po odczytaniu Ewangelii intonujemy kolędę " Bóg się rodzi"
7. teraz następuje wspólna modlitwa. Wezwania mogą wypowiadać różne osoby.

P. Boże, nasz Ojcze, wychwalamy Cię i dziękujemy Ci za tę świętą noc, w której Twój syn, Jezus chrystus narodzil się z Maryi Dziewicy dla naszego zbawienia.
- Obdarz naszą rodzinę darem milości, zgody i radości. Ciebie prosimy.
W. Wysłuchaj nas Panie.
- Udziel swego błogoslawieństwa także naszym sąsiadom, przyjaciolom i znajomym. ciebie prosimy.
W. wysłuchaj nas Panie.
- umacniaj w wierze i milości wszystkich wierzących, szczególnie papieąz, biskupów, kaplanów, osoby Tobie poświęcone. Spraw, aby Kościół był na ziemi widzialnym znakiem Twojej dobroci i milosierdzia. Ciebie prosimy.
W. Wysłuchaj nas Panie.
- Zachowaj nas, Boże, od wszelkiego nieszczęścia: glodu, wojny, klęsk żywiołowych, niesprawiedliwości spolecznej, abyśmy mogli, ku twojej chwale, wieść życie ciche i spokojne. Ciebie prosimy.
W. Wysluchaj nas Panie.
- Obdarz potrzebnymi łaskami wszystkich, którzy nam dobrze życzą i czynią. Błogosław tym, którym wysłaliśmy życzenia świąteczne. Ciebie prosimy.
W. Wysłuchaj nas Panie.
( Można dodać inne prośby)
- Obdarz naszych bliskich zmarlych  można wymienić imiona) wiecznym szczęściem i radością z przebywania z Tobą w niebie. Ciebie prosimy.
W. Wysłuchaj nas Panie.

8. Osoba prowadząca mówi;
P. Jezus Chrystus, rodząc się z Maryi, stał się naszym Bratem. On nauczył nas zwracać  się do Boga jako do naszego Ojca. Módlmy się więc wspólnie.
Ojcze nasz...
P. Prośmy Matkę Najświętszą o opiekę nad nami i wstawiennictwo u Syna bożego.
zdrowaś Maryjo...
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu...

P. Módlmy się( następuje chwila ciszy).
Panie , nasz Boże, ty z milości do każdego czlowieka posłałeś na świat swojego Jednorodzonego syna. spraw, abyśmy przyjęli Go do naszego domu i zawsze postępowali zgodnie z przykazaniem miłości, które On nam zostawił. Przez tegoż Chrystusa, Pana naszego.
W. Amen.
9. Błogosławieństwo opłatków i dzielenie się nimi.
P. Teraz pobłogosławimy opłatki i podzielimy się nimi. Niech ten gest łamania chleba będzie wyrazem naszej wzajemnej milości i przebaczenia.

Panie, Boże, prosimy Cię, poblogosław nas i te  opłatki + ( prowadzący kreśli nad opłatkami znak Krzyża), którymi będziemy się dzielić. Obdarz nas wszystkich Twoim pokojem i spraw, abyśmy na co dzień żyli w miłości i chętnie dzielili się dobrami, których nam udzielasz. 
Przez Chrystusa Pana Naszego.
W. Amen.

Wszyscy dzielą się opłatkiem.
10. Po złożeniu życzeń można zaśpiewać kolędę " dzisiaj w Betlejem" lub inną. Można, według uznania, odmówić jeszcze modlitwę przed posiłkiem:

P. Pobłogosław, Panie Boże, nas, pobłogosław ten świąteczny posiłek, który chcemy spożywać z radością i wdzięcznością. Spraw, abyśmy umocnieni na ciele, wytrwale zabiegali o dobra duchowe.
Przez Chrystusa Pana naszego.
W. Amen.
Spożywamy wieczerzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj można wpisywać swoje intencje